Bu yazı ziyaretçilerimiz tarafından 8.266 defa okundu.

Kask Seçimi

Kask Seçimi

“Kask seçimi” konusunda hepimizin aşağı yukarı bir fikri vardır.. Açık kasklar, tam kapalı kasklar, yarım kasklar olarak üç ana gruba ayrılır.. Herhangi bir motosiklet aksesuarları satan mağazaya girdiğinizde etrafınıza şöyle bir göz atın. Vitrinlerde parlayan, göz kamaştıran, çarpıcı tasarım çizgilerine sahip, bazıları ise oldukça basit, düz ve sade görünür.. Bazıları 150 lira bazıları ise 5000 liradır. Peki sizin için en uygun kaskın hangisi olduğunu nereden bileceksiniz?

Yasalar gereği motosiklet kullananların kask takma zorunluluğu vardır. İster yarım, ister çeneden açılır isterseniz full face olsun ama kafanızda mutlaka kask olmalıdır. Kafanıza taktığınız kaskın kesinlikle Avrupa güvenlik standardı olan ECE-2205 etiketi olmalıdır. Full face “tam kapalı” kasklar sizi; uçuşan toz, taş, börtü böcek gibi nesnelerden ve çarpışma esnasında kafanızı koruma açısından diğer kasklara oranla daha güvenlidirler. Açık kasklar tam kapalılara göre daha az kısıtlayıcı ve daha hafiftir. Çeneden açılır kasklar ise kullanım bakımından daha modülerdir. Hareket halinde çene modülünün açık olması kaskın kafanızı koruyacağı anlamına gelmez o yüzden sadece dururken çene kısmını açmanız tavsiye olunur.

Kask Seçimi
Kask Seçimi
Nereden almalıyım?

Kask alacağınız dükkanın bilinen bir mağaza olmasına dikkat edin. Merdiven altı diye tabir edilen yerlerden alışveriş yapmayın. Asla ve asla sırf fiyatı ucuz diye ikinci el kask almayın! Kask bir darbe aldıysa bunun kaskta ne kadar bir tahribat yaptığını bilemezsiniz! belki de bu tahribat yüzünden kafanızı korumayacaktır. Sirkülasyonu fazla olan mağazalar genel olarak size doğru tavsiyeler verebilir. Beden ölçümünü doğru yapabilir. Bu da sizin lehinize bir gelişme olacaktır.

Hangi marka almalıyım?

Herkesin kafa yapısının (şeklinin) farklı olabileceğini unutmayın. Eşinizin, arkadaşınızın kullandığı kaskın kafasına tam uyuyor olması yada rahat olması size de aynı şekilde olacağı anlamına gelmez. Farklı marka / modeller deneyin. Tek bir markaya bağlı kalıp diğer marka / modellere ön yargılı olmayın. Valentino Rossi’nin kullandığı kask modelini ve şeklini seviyor olabilirsiniz fakat AGV sizin kafa yapınıza uygun olmayabilir. Bu konuda açık görüşlü olun.

Kask Seçimi
Kask Seçimi
Doğru bedeni nasıl bulurum?

Kask alacağınız zaman belirlediğiniz marka modelleri denemelisiniz. Kaskı kafanıza takıp bağladığınızda yanaklardan hafifçe sıkmalı. Sakız çiğniyormuş gibi ağzınızı hareket ettirin bu esnada yanaklarınızı hafifçe ısırıyor olmalısınız. Elinizle kaskı tutup sağa sola çevirdiğinizde kafanızda hareket etmemeli. Üst bölgede boşluk kalmamalı. Herhangi bir boşluk kalıyorsa bu; kaskın yapısının kafanıza uygun olmadığının göstergesidir. Mağaza personelinden tavsiyeler alın. Acele etmeyin, kaskı kafanıza takıp bir süre mağazada dolaşın. 10 dk içerisinde kafanızı acıtan, boynunuzu ağrıtan kaskın 2 saatlik bir kullanımda nasıl olabileceğini hayal edin. Kask almak belki bir çok mağazayı gezmeyi gerektiren bir durum olabilir ama uzun vadede buna değer unutmayın.

İnternet üzerinden sipariş?

Kafanıza denemediğiniz kaskı ve bedeninizi bilmiyorsanız internet üzerinden kask sipariş etmeyin. Kafanıza olmadığında tekrar satıcıya gönderip başka kask satın alıp tekrar tekrar başa sarmak oldukça sinir bozucu olabilir.

Düz siyah desensiz kasklar..

Siyah renk birçok kişinin sevdiği renk olabilir. Bir de, siyah vizör ile inanılmaz bir görüntü elde edebilirsiniz fakat motosiklet üzerindeki kuralların en önemlilerinden biri “görünür” olmaktır. Siyah kasklar gece, yetersiz ışıklı ortamlarda görünürlüğü düşürür. Kask seçerken bunu da göz önünde bulundurun.

Kask Seçimi
Kask Seçimi
Kazadan sonra kullanım?

Eğer kaskınız ile kaza geçirdiyseniz değiştirmelisiniz. Çünkü o kask görevini tamamlamış olacaktır. Artık bu kaskı tekrar kullanmayın ve “sağlam görünüyor”, “idare eder” gibi düşüncelere kapılıp asla ve asla kimseye satmayın, vermeyin!

Kask seçimi : “Altın kural”

Unutmayın ki kaskınızın değeri kafanızla doğru orantılıdır ve dolayısı ile hayatınızla. Çok pahalı kaskların yanında daha makul fiyatlı kasklar olduğunu da unutmayın. Bir kaska 5000 lira vermek o kaskın sizin için çok rahat olacağı anlamına gelmez. Sağlamlığını kanıtlamış, olumlu yorumlar almış marka / modelleri tespit edip, kafanıza en uygun olan kaskı almaya özen gösterin.

Kask Seçimi
Kask Seçimi
Kask temizliği ve bakımı

Kaskınızı kullanmadığınız zamanlarda taşıma kılıfında ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza edin. Temizlemek için kimyasal maddeler kullanmayın. Ilık suyla ve yumuşak bir bezle rahatça temizleyebilirsiniz. Vizörünüze yapışan börtü böcek, sinekleri temizlemek için sıcak nemli bir bez koyup 10 dk. beklerseniz rahatça temizleyebilirsiniz.

Kask seçimi konusunda tavsiyelerimiz bu yönde, umarız sizlere bir nebze katkısı olmuştur. Sizin de tavsiyeleriniz varsa yorum olarak yazabilir, yazımızı beğendiyseniz Facebook ve twitter üzerinden paylaşabilirsiniz.

Güvenli sürüşler..

[Toplam: 19   Ortalama: 2.9/5]

Yazıya yorum yapın