Bu yazı ziyaretçilerimiz tarafından 4.575 defa okundu.

Sele Yastığı Tucano Urbano Cool Fresh İncelemesi

Tucano Urbano Cool Fresh

“Sele Yastığı Dosyası”

Sele yastığı kategorisinde Tucano Urbano firmasının “Cool Fresh” isimli ürününü inceleyeceğimiz yazının detaylarına geçmeden önce, özellikl uzun seyehatlerde ağrıyan totodan hepimiz şikayet ederiz. Yol uzadıkça, hele ki motosikletimizin selesi rahat değilse yolculuk bir süre sonra eziyete dönüşmeye başlar ve tüm keyfimizi alır götürür.. Daha detaylı düşünürsek aslında; Bozulan konfor “yolu bir an önce bitirme” isteğini tetikler bu da belli başlı tehlikeleri beraberinde getirir. Bu yüzden “Yolu bir an önce bitirmek” yerine “Daha fazla mola vermek” tercih edilmelidir. Neyse daha fazla uzatmadan konumuza dönelim.

Tucano Urbano Firması

1999 yılında İtalya’nın Milan şehrinde kurulan firma, 2012 yılında ortaklarını arttırarak sermayesini genişletti. Bu gelişme ile birlikte ilk etapta Scooter motosikletler için “Diz örtüsü” üreten firma bir çok farklı ürüne imza attı. 63 kuruluşa da sponsor olan italyan firmasının ürünleri gerçekten “kaliteli” denecek düzeyde. Dilerseniz firmanın sitesine buradan göz atabilirsiniz.

Tucano Urbano Cool Fresh Sele Yastığı

Cool Fresh Sele Yastığı Ürün Özellikleri

  • Aero 3D mesh yapısı ile konforu arttırma
  • %100 Polyester
  • 2cm kalınlık
  • Delikli yapısı sayesinde maximum hava akışı
  • Koltuğa sabitlemek için güçlü cırt bantlar

Sele Yastığı Kullanım ve Performans

Cool Fresh Sele yastığı’nın; scooter ve vitesli motosikletler için ayrı 2 seçeneği mevcut. Motosikletinize uygun olanı aldığınızda 1-2 dakika içerisinde basit ve zahmetsiz bir şekilde seleye bağlayabiliyorsunuz. Ürünün kalınlığı 2cm bu da selenizin yükselmesine neden oluyor. “Ya benim ayaklarım zaten yere zor basıyor, bir de 2cm yükselince hiç basamam” diye düşünmeyin üzerine oturduğunuzda, ağırlığınıza da bağlı olarak 1-1,5cm esneme yaptığından en fazla 0,5cm yükselti olacaktır ki bu da öyle pek kafaya takılacak bir durum değil.

Selenize sabitlediniz, ilk oturduğunuz andan itibaren farklılık hissedeceğinizden eminim. Yola çıktığınızda ise daha da kendini hissettiren ürünün en güzel yanlarından biri sele ile aranızda bir “katman” oluşturması sayesinde yoldaki ufak tefek çukur, taşlık gibi konforu bozan etkenleri absorbe ederek size iletmemesi. Bu sayede konforda da artış sağlayan ürün bir artı not daha alıyor. Sele ile aranızda 0,5cm lik katman, ürünün delikli yapısı sayesinde “Hava alabilir” yapıya sahip olduğundan giderken sele ile aranızda bir akım oluşturuyor. Bu akım sayesinde özellikle yaz sıcağında seleye yapışmanızı ve pişmenizi önlüyor. Bu da size bir artı konfor olarak geri dönüyor.

Ürünün bir başka artı yönü ise, vitesli motosikletlerde “depoyu dizlerle kavrama” noktasında; sizi bir miktar yükselttiği için bunu daha rahat yapmanıza olanak sağlıyor. Yağmur yağdığında veya motosikletinizi yıkadığınızda seleniz zor kuruyan bir yapıda ise bu noktada da faydasını görüyorsunuz. Islanmış veya nemli bir seleye oturmak oldukça can sıkıcı bir durumdur. Ürün daha önce de belittiğim gibi sizi selenin bir miktar üzerinde tuttuğu için sele ile temasınızı bir nevi önlüyor, bu sayede ıslak yada nemli olan sele ile yolculuk yapmamış oluyorsunuz.

Cool Fresh Sele Yastığı Eksi Tarafları?

“Yahu iyi güzel de hiç mi kötü (eksi) yanı yok?”, “Bir ürün bu kadar da eksiksiz olur mu?” diyorsanız, var.. Fabrika çıkışı sele yapınız kaydırmayan bir yapıya sahipse veya siz daha sonradan “kaydırmaz kumaş” diye tabir edilen bir kumaşla selenizi kaplattıysanız bu noktada sele yastığı sizi bir miktar üzecektir. Polyester yapısı yüzünden “kaydırma” durumu mevcut. Bunu nerede fark ediyorsunuz? Sürüş esnasında dizleriniz ile depoyu tam kavramadığınız noktada fren yapmanız gerektiğinde depo ile aranızda olması gereken “bir yumrukluk” boşluk bir anda kapanabiliyor. Bu durum aniden olunca açıkçası biraz can sıkıcı olabilir. Fakat “Ben zaten depoya yapışık sürüyorum” diyorsanız, önce size “yanlış oturduğunuzu” sonra da bahsi geçen sıkıntının sizin için “yaşanmayacağını” söyleyebilirim. Önüne geçilebilir bir durum mu? Evet.. Her daim depoyu dizlerinizle tuttuğunuz müddetçe bu sorun sizin için önem arz etmeyecektir.

Bir diğer “Eksi” denilebilecek durum ise; soğuk havalarda kullanımı.. Hava alabilen bir sele yastığı olduğundan zaten soğuk olan havanın totonuzun altından sürekli bir akış halinde olması size “Soğuk bir zeminde oturuyorum” hissiyatı veriyor. Sağladığı pozitif yönleri de hesaba katarak değerlendirip soğuk hava şartlarında kullanıp kullanmamak size kalmış.

Konfor ve güvenlik adına okuyabileceğiniz bir makalemiz de “Lastik” konusu.. O makalemize de buradan ulaşabilirsiniz.

Güvenli sürün..

 

[Toplam: 16   Ortalama: 3.3/5]

Yazıya yorum yapın