Bu yazı ziyaretçilerimiz tarafından 3.407 defa okundu.

Rider Denim “Samyeli” Motosiklet Pantolonu İnceleme

Öncelikle Rider Denim firmasından bahsetmek gerekirse; Firma İzmir’de Endüstri mühendisi Timur Aksüt tarafından kuruldu. Kendisi de bir motosiklet tutkunu olan Timur Aksüt’ün kendi ihtiyaçlarından esinlenerek girdiği bu işte başarılı olduğunu söylemek gerekir.

Rider Denim Samyeli Modeli

Ele alacağımız model “Samyeli” ismini taşıyor. Kargo tipi (yandan cepli) olan pantolonun genel özelliklerinden bahsetmek gerekirse;

  • Sürtünme olasılığı olan tüm bölgelerde aramid (kevlar) bez kaplama
  • Diz bölgesinde daha büyük ve uzun, kalçada standart SAS-TEC korumalar
  • Dayanıklığı arttıran poliüretan kaplama üzerine su ve kir tutmayan Nanoteknoloji uygulaması
  • Bir yanda dikine fermuarlı, diğer yanda ise kapaklı kullanımı çok kolay cepler
  • %100 pamuk Kanvas
  • Yükseltilmiş ve iç kısmı rüzgara karşı koruyucu madde ile desteklenmiş tasarım
  • YKK marka fermuar, düğme ve rivetler

Ürünün özellikleri böyle fakat, “kimse yoğurdum ekşi demez” diye de bir laf var.. Şimdi madde madde bakalım..

Kevlar Malzeme

Motosikletten düştüğünüzde sürtünmesi muhtemel bölgelerde aramid kaplama var üzerinde de astar kaplanmış gayet güzel duruyor. Güzelliğinden ziyade sürtünme sırasında meydana çıkan ısıdan etkilenmemeniz için kevlar şart..

“Aramid, kurşun geçirmez yelek, miğfer, ısı geçirmez eldiven, gemi halatı, uzay mekiği yalıtımı gibi çok yüksek performans beklenen alanlarda kullanılmaktadır. Aramid bez sürekli olarak 500°C’ye kadar ısı dayanımına sahiptir.”

SAS-Tec Korumalar

Standart tip CE sertifikalı korumalara göre daha esnek bir yapıya sahip olan SAS-Tec korumalar, vücut sıcaklığınız ile birlikte yumuşak bir forma kavuşarak bulunduğu yerin şeklini alır. Ellediğiniz zaman yumuşak olan bu korumalar darbe anında sertleşme özelliği ile ön plana çıkıyor. Standart korumalara göre daha iyi bir darbe emme özelliği mevcut. Dizler ve kalça olarak 4 adet takım halinde hariçten satın almaya kalktığınızda 200-250 lira vereceğinizi düşünürsek Rider Denim’in bu 4 korumayı da pantolonun içinde eklemesi oldukça güzel bir durum. Diz korumalarının konumlarının ayarlanabilir olması da güzel. dışarıdan bakıldığında belli olmayan korumalar konfor bakımından gün içerisinde kendini unutturuyor denilebilir.

Nano Teknoloji

Rider Denim firmasının bir iddiası da pantolonun üzerine kaplanmış olan su ve kir itici özelliğe sahip nano teknoloji. 2 yıla yakın bir süredir neredeyse günlük olarak giydiğim Samyeli model pantolon ile çiseleyen yağmurda, ıslak zeminden araçlardan sıçrayan su ile karışık çamurda kullandım sonuç gerçekten güzel. Belirli bir hızda yağmur damlalarını çekmiyor pantolondan kayıp gidiyor fakat normal bir yağmur altındaysanız eğer kısa bir süre sonra pamuklu yapısından dolayı suyu emiyor.. üzerinize sıçrayan çamur lekelerini göstermiyor diyebilirim rahatlıkla. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta pantolonu yıkarken korumaları çıkartıp ters çevirerek 30 derecede yıkamanız böylece pantolonun ömrü ve özelliği uzun süre korunuyor.

Diğer Özellikler ve Kullanım

Dar paçalı veya normal paçalı pantolonlar ile bot kullanımın ne denli can sıkıcı olduğunu en iyi enduro kullananlar bilir. Pantolonu botun üzerine salamazsanız eğer, Kemal Sunal’ın “Kibar Feyzo” filmindeki Maho ağa gibi gezersiniz piyasada.. Samyeli modelinin paçaları geniş bu genişlik yetmezse diye bir de paçalara güçlü cırtlar eklenerek daha rahat bot giyilmesi sağlanmış. Sol tarafta cırtlı bir cep, sağ tarafta fermuarlı bir cep olması ve bu ceplere kolay ulaşılabilmesi gayet güzel. Normal cepleri de oldukça derin ve kullanışlı bir de kalça kısmında iki adet cırtlı cep ile birlikte 6 adet cep bulunuyor toplamda. Pantolon hakikaten “kargo” denilecek cinsten. Fiyat olarak da piyasada bulabileceğiniz en uygun marka diyebilirim buna nazaran işçilik kalitesi oldukça yüksek. Emin olun aldığınızda “ben bunu niye aldım” demezsiniz. Ben yeşil olan rengini kullanıyordum değişimli giyebilmek için bir de toprak rengini aldım. Gayet memnunum.. Ürünün güncel (29.03.2018) fiyatı; 470 lira..

Rider Denim firmasının farklı model motosiklet pantolonları mevcut dilerseniz buradan sitesine ulaşabilir, diğer modelleri inceleyebilirsiniz.

Ürün hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilir, yazıyı beğendiyseniz veya pantolon arayan arkadaşlarınız varsa paylaşabilirsiniz.

Güvenli Sürüşler..

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Yazıya yorum yapın