Bu yazı ziyaretçilerimiz tarafından 2.889 defa okundu.

Sistemin 5 Aşaması : KONUM

Sistemli sürüş

Motosiklet sürerken neden bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu bu yazı dizimizin ilkinde belirtmiştik. Kısaca tekrar etmek gerekirse; Olaylara yöntemli ve güvenli bir şekilde hiçbir şeyi şansa bırakmadan yaklaşabilmektir. Sistemin 5 aşaması vardır bunlar sırasıyla Bilgi > Konum > Hız > Vites ve İvmelenme olarak tanımlanır. İlk aşama olan Bilgi ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. => Sistemin 5 Aşaması – Bilgi

Konumlanma

Motosikletlerin ebatları arabalardan küçük olduğu için yol üzerinde konumlanma konusunda oldukça avantaj sağlar. Bu avantajı iyi kullanmak bize, olası bir çok tehlike ile daha rahat başa çıkabilme yetisi kazandırır. Dolayısı ile lehimize olan bu durumu her zaman bize avantaj sağlayacak ve tehlikeyi azaltacak şekilde kullanmalıyız.

Sistemin Aşamaları Konum

Konumlanmanın 3 temel kuralı vardır. Bunların ilki ve en önemlisi Güvenlik‘tir. Güvenlikten sonra tutuş ve sonrasında ise görüş (Bilgi İhtiyacı) gelir. Bu 3 temel kuralın sıralaması kati sıralama değildir. Sistem esnek kullanılmalıdır. Bulunduğunuz yolda almış olduğunuz konum güvenlik olarak iyi fakat tutuş ve görüş açısından zayıfsa tutuştan kaynaklı riskleri azaltmak adına hızınızı düşürebilirsiniz. Konumunuzu bu üç faktörü de optimum seviyede iyileştirebilecek  bir nokta mutlaka vardır. Bu üç temel kuraldan ödün vermemeniz gereken faktör kesinlikle güvenliktir.

Güvenlik

Sistemin Aşamaları Konum

Motosikletinizin konumunu belirlerken diğer araçlar ve yayalarla olan mesafenizi göz önünde bulundurup diğer araçlar ve yayalarla çarpışmayacak, tehlike arz etmeyecek şekilde konumlandırın. Konumlanma konusunda güvenlikten asla taviz vermemelisiniz! Güvenlik konusu sizin en önemli düşünceniz olmalıdır.

Tutuş

Sistemin Aşamaları Konum

Lastiklerinizin yüzeyi en iyi kavradığı noktayı seçmeye özen gösterin. Tutuş; viraj alma, frenleme ve denge konularında önemli bir faktördür. Bir sol virajda görüşü arttırmak adına yolun tamamen sağına yanaşmanız eğer yol kenarı mucur veya diğer yolu kayganlaştıran faktörler varsa doğru bir konum değildir. Böyle bir yerde lastiklerinizin tutuşu zayıftır dolayısı ile güvenliğiniz de tehlike altında demektir.

Görüş (Bilgi ihtiyacı)

Sistemin Aşamaları Konum

Yolda aldığınız konum sizin görüşünüzü yani sistemin ilk aşamasının yeterliliğini belirler. Bu nedenle yoldan en fazla bilgiyi almaya özen gösterin. Virajlarda en fazla görüşü sağlayan konumlar tamamen o virajın sağa yada sola dönmesine bağlıdır.

Konum / Konumlanmanın Viraja Etkisi

Konumlanmanın sistemin ikinci aşaması olduğunu ve dikkat edilmesi gerekilen bir adım olduğunu anlattığımıza göre Yukarıda yazılı olan 3 noktadan başka virajlarda ne gibi bir etkisi olabilir? Tabi ki viraj keskinliğini azaltmak. Viraj keskinliğini azaltarak daha yumuşak bir eğim çizmek uğruna konumuzu değiştirerek güvenliğinizi riske atmayın.

Sistemin Aşamaları Konum

Bir sonraki yazımız sistemin üçüncü aşaması olan hız ile ilgili olacak. Siz de bu yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı, konu ile ilgili sorularınızı alt kısımdan yorum olarak yazmayı unutmayınız. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Güvenli Sürün..

 

[Toplam: 16   Ortalama: 3.3/5]

Yazıya yorum yapın