Bu yazı ziyaretçilerimiz tarafından 1.351 defa okundu.

Arai Quantum Kask İncelemesi

Arai Quantum Kask incelemesi

Şüphesiz ki motosiklet camiasında güvenlik denildiğinde akla ilk gelen ekipmandır kask. Piyasada bir çok marka ve modeli olan kasklardan Arai firmasının ürettiği Quantum modelini sizler için inceledik. yaklaşık 1 yıla yakın bir süredir kullanmakta olduğum bu modele gelin birlikte göz atalım. Japon üretici Arai’yi bilmeyenimiz yoktur. Firma, ülkemizde pahalı kaskları ile oldukça ünlüdür hatta öyle ki; mağazaya girdiğinizde bazı modellerinin fiyatını bile sormaya çekinebilirsiniz. Yüksek fiyat olgusunun kaliteyle doğru orantılı olmadığı ‘marka’ ile bağlantılı olduğu söylense de, Arai’nin kasklarını diğerlerinden ayıran en büyük etken; ürünlerin diğer markalardaki gibi ‘fabrikasyon’ olmamasıdır. Evet, Arai firması kasklarını el yapımı olarak üretmekte ve bir kaskın üretimi ortalama 18 saat sürmektedir. Gerek tasarımı gerekse malzeme kalitesi özenle hazırlanmakta olan bu kaskın özelliklerine bakalım..

ARAI QUANTUM GENEL YAPI

Dış Kabuk Standart kompozit fiber yerine daha güçlü ve daha hafif bir malzeme olan süper komplex laminat malzemeden yapılmıştır Bu malzeme aynı zamanda formula 1 araçlarını kullanan pilotların giydiği kaskta kullanılmaktadır. Bu sayede kafanızda ağır bir kask taşımak zorunda kalmaz ve boyun ağrıları çekmezsiniz. Yan taraflarına baktığınızda ise 2 adet içerideki sıcak havayı tahliye eden havalandırma kanalı görürsünüz. Bu kanallar hem hava tahliyesi sağlamakta hem de rüzgar aerodinamiğini arttırmaktadır. Vizör olarak Arai bu kaskta SAI adını verdiği bir vizör kulanmıştır. UV koruması içeren vizörün üst kısmında üç kademeli açılır/kapanır olarak konumlandırılmış ve sıcak havalarda oldukça işe yarayan iki adet havalandırma girişi yer almaktadır. Bu özellik de Arai firmasının patentli özelliğidir ve bütün kasklarında (Full face) bunu görebilirsiniz. Yine önde üç kademeli olarak kullanılabilen ağız ve burun bölgesi için havalandırma girişi yer almaktadır. Havalandırma konusuna önem veren firma bununla da yetinmemiş ve üst kısma iki kademeli iki havalandırma girişi daha koymuş. Toplamda kaskta 5 tane hava girişi mevcut. Arka tarafta ise üst kısımda konumlandırılmış yine 3 kademeli olarak ayarlanabilen hava tahliye kanalı bulunmakta.

KONFOR ve DİZAYN

İlginç özelliklerinden biri de çene altında bulunan boşluğa takmak için diğer bazı markalarda ayrı bir aparat kutudan çıkmakta bazılarında ise satın almak durumundasınız. Arai firması bu modelde şöyle bir özellik koymuş; kaskın çene noktasında açılır bir panel mevcut bu paneli aşağı doğru çektiğinizde çene rüzgarlığı görevini görüyor ve oldukça başarılı. Tasarım olarak Arai kasklarında ‘Yumurta dizayn’ adı verilen bir yapıyı tercih ediyor bu da; kaskın kaza anında darbenin yüzeye eşit şekilde dağılması açısından son derece önem kazanıyor. Hazır dizayndan bahsetmişken kaskı elinize aldığınızda ağır gibi gelsede, ağırlık merkezi kafanıza taktığınızda alt kısımda kalan kask size bu ağırlığı hiçbir şekilde hissettirmiyor. Bu da uzun soluklu yolculuklarınızda konforu üst seviyelere taşıyor. Bir diğer özelliği ise yine güvenlik ve sağlıkla ilgili olarak geliştiren Arai kaskın alt kısmına yerleştirdiği iki adet acil durum pim ile bunu sağlıyor.. Bunlar yaralanmalı bir durumda kaskı kafanızdan rahatça çıkartabilmek adına oldukça işlevsel. Bu pimleri çektiğinizde yan pedler kendiliğinden bağlantılarından kurtularak alt kısımdan çıkıyor ve kask, kafanızdan çok daha rahat çıkartılabiliyor.

Kaskın farklı özelliklerini bu şekilde açıklayabiliriz. Biraz da kullanımından bahsedelim. yaklaşık 1 yıldır kullanmakta olduğum kasktan oldukça memnunum. Daha önce başka markalar da kullandım fakat bu kasktaki sessizlik, güven hissi, konfor ve rahatlığı  bir arada bulamadım diyebilirim. Havalandırmalarını bahar aylarında açarsanız özellikle üst kısmı, bir süre sonra kafanızın üşüdüğünü hissediyorsunuz. daha çok kış aylarında sıkça karşılaşılan buğu sorunu bu vizörde de var. Zaten firmanın da bazı firmalar gibi ‘Vizör buğu yapmaz’ gibi bir iddiası da yok. Bunun için kaskın yanında kutusundan pinlock çıkıyor. Eğer ekstradan pinlock alacaksanız SAI vizör için yazmasına dikkat edin. Çünkü bir de daha sonraki (Quantum ST) modellerinde kullandığı SAI MAX vizörler var. Bu iki vizör arasındaki fark ise pinlock takıldığında yanal görüşü arttırmak adına pinlock tırnaklarının daha yana alınmış olması. Bu yüzden SAI MAX için olan pinlocklar SAI vizörlere uymuyor. 220km/s hızlarda bile kafanızda stabil duran kaskın içine interkom techizatı (mikrofon, kulaklık) yerleştirdiğinizde sizi rahatsız etmiyor.

Sonuç olarak; fiyat bakımından biraz pahalı olsa da beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak bir ürün. Ucuz yollu, sağlamlığı belli olmayan kasklardan uzak durun. Kask ucuz olabilir ama hayatınız değil.. Keyfiniz bol, yolunuz açık olsun..

Güvenli sürün..

[Toplam: 2   Ortalama: 3/5]

“Arai Quantum Kask İncelemesi” üzerine 1 yorum.

Yazıya yorum yapın