Bu yazı ziyaretçilerimiz tarafından 3.187 defa okundu.

Motosiklet Tehlikeli mi?

Motosiklet Kullanımı

Motosiklet artık günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Paket servisleri ve Kuryeler ilk akla gelen yaygın kullanım alanlarıdır. Bunlara “diğer” kullanıcılar diye ekleyeceğimiz hususi kullanıcılar da olunca trafikteki yeri hatrı sayırlır biçimde artıyor. Peki sıklıkla duyduğumuz “çok tehlikeli”, “binmeyin şuna”, “şeytan icadı” diye anılan motosikletler gerçekten tehlikeli mi?

Motosiklet Tehlikeli mi?

Motosiklet kullanmaya kimileri meraktan, kimileri severek, kimileri iş icabı biniyor. İşin tehlike kısmını şöyle özetleyelim; Hiçbir motosiklet marka ve model fark etmeksizin tek başına tehlikeli değildir. Yan ayağı açmasanız kendi kendine tekerlekleri üzerinde duramayan veya bu güne kadar dünyanın hiçbir yerinde “Motosiklet adamı feci şekilde ısırdı” haberi geçmeyen bir taşıt nasıl tehlikeli olabilir? Motosiklet tek başına tehlikeli değildir. Motosikleti tehlikeli yapan sürücüsüdür.!

Motosiklet tehlikeli mi

Tehlikeleri Azaltmak

Bir sürücü için kullanım esnasında oluşabilecek 4 ana risk vardır;

  1. Yol Koşulları
  2. Diğer Sürücüler
  3. Sizin Aracınız
  4. Tecrübesizlik

Bu 4 ana kategori kendi içlerinde de dallanıp budaklanır. Bu riskleri bilerek kullanırsanız onları nasıl bertaraf edeceğinizi de bilirsiniz. Hiçbir zaman “Sıfır” risk ile sürüş yapamazsınız. Risk her zaman vardır. Fakat ülkemizde sürücüler kendilerine son derece güveniyorlar ve trafikte yapılmaması gereken neredeyse bütün kusurlu hareketlere imza atıyorlar. Hele ki bu son dönemde ayyuka çıkan “Kask kamerası ve vlog” vakaları ile sanki yollarda mevzu aranıyor.. Neyse bu konuya girersek çıkamayız. Tehlikeleri azaltmak adına dikkat edilmesi gerekilen bazı küçük detaylar var; Lastik hava basınçları bunlardan biridir mesela. Hava basınçları belirtilen ölçülerde olmadığında virajdan frenlemeye kadar işler değişiyor.. Virajda kayma, frenlemede daha uzun mesafe veya gidon hakimiyetinin zorlaşması gibi kontrole etki ederek sizi riske sokacak bir etkendir. Bu konuyla alakalı “Bir Avuç lastik” adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Bir diğer husus ise zincirdir, bakımsız olan zincirler ani gaz verme esnasında aşırı bir yüklenme ile karşı karşıya kalmakta ve kopma tehlikesi yaratmaktadır. Yolda giderken veya virajda zinciriniz koparsa yağlamak için geç olabilir. Bu sebeple zincir bakımlarını ihmal etmeyin derim. Yol koşulları ise farklı bir boyuttur. Mikro iklimler, kasisler, yağlı ve kaygan zeminler gibi birçok halde sizin için tehlike oluşturabilirler. Diğer sürücüler; çoğunlukla dikkat edilmesi gerekilen risk grubu olmasına rağmen çoğunlukla dikkkat edilmeyen risk grubudur. Gerek bire bir gerekse internette yayımlanan videolarda sıklıkla sürücülerin “ben haklıyım” tartışması içerisine girdiğini görürüz.

Ne Yapılmalı?

İyi bir sürücü olmak sadece kullandığınız araca hakimiyetinizi içermez. İyi bir sürücü olmak “hoşgörülü ve saygılı” olmayı da kapsar. Ayrıca sinir ve stres motosiklet sürüşünüzü olumsuz yönde etkiler. Sürüş boyunca sakin kalmayı denemelisiniz. Örnek vermek gerekirse; Ana cadde üzerinde ilerlerken ara sokaktan çıkan bir araç sürücüsü gördüğünüzde yol hakkı sizin fakat sürücü görerek veya görmeyerek (ki genelde görmüyorlar) yolunuza çıktığında son ana kadar bekleyip fren yapıp tartışma çıkması sık ratlanan bir durumdur.

Fakat bu hem size hem karşı tarafa zaman kaybı ve bazen çok daha fazla şeyler kaybettirebilir. Yapmanız gereken böyle bir durumda yavaşlamak ve geçmesine izin vermek bu size en fazla 10 saniye kaybettirir diğer türlü kayıplarınız daha fazla olabilir ve bu senaryo buna değmez. Çoğunlukla şerit değişimlerinde sıkıştırılan motosikletler görürüz / izleriz. Araç 1 metre önünde diğer şeritte giderken aynı şeride geçmeye kalktığında nedense gaz açılıp korna eşliğinde yan yana gitme çabası içine giriyor birçok kullanıcı.. Ne gerek var? sadece gazı kapatsan o stresi o tehlikeyi hiç yaşamayacaksın halbuki..

Eğitim Şart

Motosiklet; öyle dayıoğlundan, amcaoğlundan, kankadan duyma bilgilerle öğrenilip onların dedikleri ile yola çıkılacak alet değildir. Başkalarının kazalarından, hikayelerinden ders çıkartmayı bilmelisiniz. Eğitim veren sertifikalı kurumlardan eğitim alarak bu işi hakkıyla icra etmeniz en doğrusudur. Zira Anton Çehov’un da dediği gibi; “Başkalarının günahlarıyla aziz olamazsın.”

Güvenli sürün..

[Toplam: 3   Ortalama: 4.3/5]

Yazıya yorum yapın