Bu yazı ziyaretçilerimiz tarafından 874 defa okundu.

Sezon Açılıyor / Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Sezon Açılıyor

Merhaba sevgili motosiklet severler, kuşlar, böcekler, patikalar, yollar.. Yeni bir sezonun açılmasına ramak kala kimi yeni alacağı motor için gün sayarken, kimisi ise tüm kış kullanmadığı motosikletine binmek için gün sayıyor.. Bir de yaz kış binen tayfa var ki onlar için “Sezon” diye bir kavram yok.. Sadece “Yaz ve Kış” şartları var..

Sezon Açılıyor

Yeni misiniz?

Motosiklet dünyasına yeni adım atacak arkadaşlar için naçizane bir kaç tavsiyede bulunmak isterim. Motosiklet alırken ister sıfır alın isterseniz ikinci el bir bütçe ayırıyor ve o bütçeye göre hareket ediyorsunuz. Genel olarak hesaba katılmayan bazı masraflar sonradan can sıkıcı olabiliyor. Diyelim ki 10 bin lira bir bütçe ayırdınız, kredi çektiniz veya biriktirdiniz (Kredi ise işler daha sakat). Motosiklet mağazalarını, ikinci el ilanları dolaşırken 10 bin lira civarındaki motosikletlere bakıyorsunuz. Bu genel olarak ilk kez motosiklet alacak kişiler tarafından yapılan bir hatadır.. Nedenine gelince; Bütçenizi  motorun fiyatına göre belirlemeyin.. Motoru almakla bitmiyor işler, Bu işin Kask’ı, Mont’u, Pantolon’u, Eldiven’i, Bot’u var.. Ve inanın güzel bir bütçe tutuyor.. Ortalama bir kaskın fiyatı 500-1000 lira arasında değişiyor.. Mont deseniz keza 200-500 arasında.. Bot; 250-700 arasında.. Pantolonlar 200-500 arasında.. Eldiven ucuz yollu bulunuyor, 70-200 arasında bir eldiven bulursunuz. Bu rakamlar ortalama seviyede ekipmanlar için geçerlidir. Yani toplamda 1200-2000 lira tutacaktır..

Sezon Açılıyor

Sürprizlere Hazır Olun

Bununla da bitmiyor hesaba katılmayan başka bir detay daha var ve bu sizin isteyip istememenize bağlı değil.. Büyük şehirlerde (İstanbul, Ankara, İzmir gibi) trafiği yoğun olan yerlerde ikamet ediyorsanız eğer, yaşınız henüz gençse ve ilk aracınızsa ve bu bir motosiklet ise; Trafik sigortasında karşınıza çıkacak rakamlar yutkunmanıza sebep olabilir.. Bundan maalesef kaçışınız da yok.. Ne de olsa zorunlu.. Adı gibi.. Görüldüğü üzere toplamda 2000 liranız gitti bile.. Kaldı mı geriye 8 bin lira.. Böyle bir durumda ekipmandan kısmayı düşünmeyin.. Zira bu da diğer bir hata olarak kayıtlara geçiyor.. Motosiklet kaza istatistiklerine göre yeni başlayan sürücüler 6. yılını dolduran sürücülere oranla 3 kat daha fazla kaza riski taşıyor.. Ne zaman, nerede, ne olacağını bilemezsiniz ve sizi hangi ekipmanın koruyacağını.. “Ucuz kask var 80 lira” demeyin.. Neticede “Kask” var “Karpuz” var.. Şimdi bir çoğunuz “Yazın da o kadar giyim kuşam içinde insan pişer ya” diye düşünüyordur.. Evet özellikle sıkışık trafikte ve tepede 30+ derece güneş olduğunda oldukça yakıyor, hararet basıyor, ter içinde kalıyorsunuz.. Lakin asfalt yanıklarındansa, güneş yanıklarını tercih edin derim.. Çok sıcakladığınızda bir yerde durup bir limonata içerseniz hararetinizi alır ama diğeri için aylar gerekir..

Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

En  güzeli ya 8 bin liranız ile bir motosiklet bakmanız veya ekipman için ayrıca bir bütçe ayırmanız.. Bu işin bir de “işletme maliyeti” dediğimiz bir yanı daha var.. Rutin bakımlar, Yakıt masrafları, sürpriz masraflar gibi.. Bunlar da hesaba katılmalı ki sonradan canımız sıkılmasın.. Gördüğünüz gibi işin içine girince rengi biraz değişiyor.. Motosiklet işi biraz masraflı iştir.. Ama biz her zaman şunu biliriz; “Gül’ü seven dikenine katlanır..”

[Toplam: 2   Ortalama: 3.5/5]

Yazıya yorum yapın